• همه خوشبختی ها و موفقیت هایی که به من روی آورده، از درهایی وارد شده که آنها را به دقت بسته بودم. لرد بایرون
امروز پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
آموزش تخصصی و حرفه ای والیبال در اصفهان

آکادمی تخصصی والیبال اصفهان

آموزش تخصصی و حرفه ای والیبال در اصفهان

۰۹۱۹-۳۶۰۰-۵۸۸
تلفن تماس و رزرو آکادمي واليبال اصفهان
منتشر شده در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۱ بعد از ظهر

اهمیت حرکات پا در بازی والیبال

حرکات به موقع پا و چگونگى جابه‌جائى پشت میز و مستقر شدن در مکانى مناسب، به‌منظور وارد آوردن ضربه به توپ از جملهٔ مهم‌ترین اقدامات در ارتقاء کیفى ورزش تنیس روى میز است. چه بسیار ورزشکارانى که به‌علت عدم وجود آمادگى جسمانى کافى و عدم تحرک مناسب و یا حرکات اشتباه پاها از رشد مناسب کیفى برخوردار نمى‌گردند و به هدف خود که همان قهرمانى است نمى‌رسند. سرعت حرکت پاها و حرکت به موقع و صحیح مى‌تواند ورزشکاران را با سرعت بیشترى به قهرمانى نزدیک نماید.

حرکت تک قدمى کوتاه (Single Step)

این حرکت موقعى انجام مى‌پذیرد که فاصلهٔ توپ از بازیکن کم و معمولاً کمتر از یک‌دوم عرض میز باشد که در این صورت امکان دستیابى به توپ با حرکت یکى از پاها وجود دارد. این حرکت مى‌تواند در جهت‌هاى مختلف صورت پذیرد. هنگامى که توپ در سمت راست باشد، پاى راست و هنگامى که توپ در سمت چپ قرار گیرد، پاى چپ حرکت مى‌کند و بنابر موقعیت توپ، به‌طرف جلو یا راست و یا عقب حرکت مى‌کند در حالى که پاى دیگر ثابت بوده و صرفاً لازم است پنجه‌هاى پایِ ثابت به سمت پاى متحرک گردش نماید .

استفاده از این حرکت پا بستگى به فاصلهٔ توپ تا بازیکن و قدّ او دارد. افراد قدبلند ممکن است توپ‌هاى با فواصل بیشتر را هم با همین نوع حرکت پا دریافت کنند و برعکس افراد کوتاه قد مجبور باشند از حرکت‌هاى دیگر استفاده کنند.

حرکت تک قدمى بلند (Stride)

این حرکت هنگامى مورد استفاده قرار مى‌گیرد که فاصلهٔ توپ با بازیکن در حدى باشد که امکان استفاده از حرکت تک قدمى کوتاه براى او وجود ندارد؛ یعنى، فاصله بیشتر و حدوداً بیش از یک‌دوم عرض میز است. (بسته به دست‌ها و پاهاى بازیکن متغیر است) در این حرکت، ابتدا پاى راست یا چپ بنابر موقعیت توپ که در قسمت راست است یا چپ، به سمت توپ حرکت مى‌کند و پاى مخالف نیز به‌دنبال پاى اول کشیده شده و هماهنگ مى‌گردد.

حرکت جهشى (حرکت دو پا)، (Spring)

این حرکت معمولاً زمانى انجام مى‌گیرد که نیاز به سرعت بیشترى براى رسیدن به توپ باشد و مثلاً بخواهیم به دو توپ متوالى که با فاصله در دو طرف میز برخورد مى‌کنند بخواهیم فورهند بزنیم. در این حالت بنابر فاصلهٔ این دو توپ از یکدیگر و اندازهٔ دست‌ها و پاهاى بازیکن دو نوع جهش کوتاه یا بلند انجام مى‌گیرد و ضربه‌ٔ لازم وارد مى‌آید. فاصلهٔ توپ حدود دوسوم عرض میز مى‌باشد.
در صورتى که بخواهیم از راست به سمت چپ حرکت کنیم ابتدا لازم است پاى چپ قدرى به سمت چپ برود و سپس پاى راست به سمت پاى چپ حرکت نموده و همزمان هر دو پا به سمت چپ حرکت مى‌کند. (شکل زیر) و در صورتى که بخواهیم از چپ به راست حرکت کنیم عکس حرکات فوق انجام مى‌شود.

حرکت ضربدرى (Cross steps)

این حرکت موقعى انجام مى‌گیرد که فاصلهٔ توپ با بازیکن زیاد و حدود سه‌چهارم یا بیشتر از عرض میز باشد. در این صورت امکان دریافت و کنترل توپ به‌وسیلهٔ حرکت‌هاى دیگر وجود ندارد و لازم است شخص با برداشتن دو گام ضربدرى خود را به توپ نزدیک کند. مثلاً اگر توپ در سمت راست و جلوى یک بازیکن راست دست قرار گیرد و فاصلهٔ بازیکن با توپ زیاد باشد لازم است ابتدا پاى چپ را حرکت داده، آن را نزدیک و جلوى پاى راست قرار دهد و سپس پاى راست را به سمت توپ حرکت دهد و در مکان مناسب استقرار یابد (شکل زیر). البته این حرکت براى پاى چپ نیز متحمل است و در زوایاى مختلف نیز امکان‌پذیر مى‌باشد. اصولاً این حرکت را بیشتر بازیکنانى که با میز فاصلهٔ بیشترى دارند به‌کار مى‌گیرند تا بتوانند خود را به توپ‌هاى مختلف که در مکان‌هاى با فاصلهٔ زیاد قرار مى‌گیرد برسانند. این حرکت نیاز به بدن‌هائى با انعطاف‌پذیرى بالا دارد تا بازیکن بتواند به‌راحتى با کشیدن بدن در سمت‌هاى مختلف این حرکت را انجام دهد.

 شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

*

code

اشتراک در خبرنامه

خبرنامه پیامکی

اشتراک پیامک

جدیدترین نمونه کارها

تیم های والیبال ساحلی نونهالان اکادمی اصفهان    مربی سید مهدی عطایی
عکس هشت
عکس هفت
عکس شش
عکس پنج
عکس چهار
عکس سه
عکس دو
×

جستجو

برای جستجو عبارت مورد نظر را نوشته و کلید enter را بفشارید ...

ورود به ناحیه کاربری